maja 27, 2020

Za co w Niemczech można stracić prawo jazdy?


Co najczęściej mówią Nasi Klienci, gdy informujemy ich o ewentualnych konsekwencjach prawnych popełnionego czynu i wyjaśniamy, że jedną z nich może być odebranie uprawnień do kierowania pojazdami na terenie Niemiec?  Chyba nie trudno się domyślić: ,,Pani Mecenas, ale ja nie mogę stracić prawa jazdy, bo...

Taka odpowiedź raczej nie dziwi nikogo, kto na co dzień korzysta z samochodu – i nie chodzi tu tylko o zawodowych kierowców, ale również o rodziców dowożących dzieci do szkoły, o pracowników, którzy muszą dotrzeć do zakładu pracy, czy o osoby, które mieszkają w małych miejscowościach i muszą dojeżdżać do większego miasta na zakupy.

Zaskoczenie Klientów jest jeszcze większe, gdy informujemy ich, że na gruncie prawa niemieckiego uprawnienia do kierownia pojazdami można utracić nie tylko z uwagi na ‘’typowe’’ przestępstwa drogowe jak np.:
spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym
udział w nielegalnych wyścigach samochodowych
jazdę pod wpływem alkoholu
ucieczkę z miejca wypadku, gdy w wypadku zginęła lub odniosła poważne obrażenia inna osoba lub że wyrządzono znaczne szkody w mieniu należącym do innych osób.

ale również i to należy podkreślić – za inne przestępstwa (!), które zostały popełnione przy prowadzeniu lub w związku z prowadzeniem pojazdu albo przy naruszeniu obowiązków kierowcy (!).

W praktyce czesto uprawnienia do kierowania pojazdami zostają odebrane osobom skazanym np. za kradzież, paserstwo, uszkodzenie ciała, zabójstwo, wymuszenie, gdy przy popełnieniu tych czynów korzystali oni z samochodów (np. dojeżdżając na miejsce zdarzenia). ‼

Jest to dość nieoczywiste rozwiązanie prawne, ponieważ oprócz kary główej za popełniony czyn sąd może wymierzyć również karę dodatkową w postaci odebrania uprawnień do prowadzenia pojazdów na terenie Niemiec.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o tym, kiedy w Niemczech można stracić uprawnienia do kierowania pojazdami (niem. Entziehung der Fahrerlaubnis) oraz czym różni się utrata uprawnień od czasowego zakazu prowadzenia pojazdów (niem. Fahrverbot) to koniecznie bądźcie z Nami podczas premiery Naszego bezpłatnego szkolenia online: Prawo dla Kierowców w Niemczech, które odbędzie się już w sobotę o 20:00 na Naszym profilu na Facebooku.

Link do wydarzenia:

Pozdrawiamy z Frankfurtu nad Odrą! :) 
Rechtsanwältin Dr. Kamila Matthies / Adwokat w Niemczech
+48 696 568 151
info@adwokatniemcy.net

Copyright © Prawo na pograniczu , Blogger