czerwca 10, 2020

Spożywanie a posiadanie narkotyków w NiemczechPo naszej edukacyjnej serii dla kierowców dostaliśmy bardzo ciekawe pytanie: czy osoba, która prowadzi samochód pod wpływem narkotyków będzie odpowiadać wyłącznie za prowadzenie pojazdu pod wpływem środków odurzających, czy również za posiadanie narkotyków?

To bardzo trafne pytanie, ponieważ zdarza się tak, że gdy niemiecka policja zatrzymuje do kontroli kierowcę, który prowadzi samochód pod wpływem narkotyków, to niejako ‘’z automatu’’ stawia mu dwa zarzuty:
 zarzut prowadzenia pojazdu pod wpływem środków odurzających (co jest standardem w takich sytuacjach) oraz
 zarzut posiadania narkotyków (nawet wtedy, gdy dana osoba nie posiada narkotyków fizycznie przy sobie, a jedynie ‘’ma’’ je w swoim organizmie (!).

W pierwszej kolejności należy podkreślić, że samo spożywanie narkotyków nie jest karalne w prawie niemieckim. Odpowiedzialność karną ponosi się za ich posiadanie oraz – co oczywiste – za prowadzenie pojazdu pod ich wpływem.

Dlatego nie można zrównywać znaczenia pojęć ‘’spożywania’’ i ‘’posiadania’’ narkotyków, ponieważ sama okoliczność, że ktoś jest pod wpływem narkotyków nie świadczy o tym, że je posiada.

Z posiadaniem narkotyków mamy do czynienia, gdy można udowodnić, że ktoś ma te środki fizycznie przy sobie, a ponadto nie są one przeznaczone do natychmiastowej konsumpcji. Można przecież wyobrazić sobie sytuację, gdy ktoś dostaje narkotyki od drugiej osoby i od razu je spożywa, co w żadnym wypadku nie prowadzi do stwierdzenia, że je posiada.

Oznacza to, że wobec kierowcy, który prowadzi samochód pod wpływem środków odurzających nie powinno się stawiać zarzutu ‘’posiadania narkotyków’’, a jedynie zarzut prowadzenia pojazdu pod wpływem środków odurzających (w postaci przestępstwa np. z § 316 niemieckiego kodeksu karnego lub wykroczenia z § 24a ustawy o ruchu drogowym).

O podobnej sprawie Naszego Klienta, gdzie udało Nam się umorzyć wobec niego postępowanie dotyczące posiadania narkotyków możecie poczytać tutaj:
https://www.facebook.com/niemieckiadwokatmatthiespolskojezycznyprawokarne/posts/2019855294785869

Dziękujemy za bardzo ciekawe pytanie i pozdrawiamy serdecznie z Frankfurtu nad Odrą!
Rechtsanwältin Dr. Kamila Matthies / Adwokat w Niemczech
info@adwokatniemcy.net
+48 696 568 151

Copyright © Prawo na pograniczu , Blogger